Srhnutí roku 2023

Každý rok rád čtu shrnutí kolegů z oboru, a proto jsem se konečně rozhodl, že napíšu i své vlastní. V plánu jsem to měl již minulý rok, ale dopadlo to nijak.

Toto shrnutí si píšu spíše pro sebe, abych si mohl snadno vyhodnotit rok 2023 a taky pro odkazy :D. Píšu ho s předstihem, ale věřím, že se za těch pár dní žádná velká věc nestane. Tento rok byl pro mě dost hektický, takže jsem konečně rád, že nastává období, kdy si mohu dopřát chvilku klidu od práce. Minimálně od klientské práce a budu se věnovat více svým projektům, které si zaslouží mnohem více času než doposud. Období, kdy nikdo nepracuje, je pro mě nejlepší. V klidu si pracuji a nemusím se věnovat žádným telefonátům a čekat, kdy mě někdo napíše.

Do roku 2023 jsem měl v plánu:

  • zvýšit příjmy z podnikání (✅)
  • zvýšit produktivitu (snad ✅)
  • omezit kofein (❌)
  • začít cvičit a žít zdravěji (❌-to se mi povedlo dodržovat až v listopadu…),
  • začít chodit na doučování angličtiny (✅)
  • najít byt v Břeclavi ke koupi (❌- Ne, příští rok se to povede)
  • investiční byt (❌)
  • Více věnovat čas lidem, kteří ti mají co předat ✅
  • naučit se říkat Ne (z 50% ❌)

S tím posledním bodem bojuji již dlouho a nejsem v tom sám. Když se dívám kolem sebe na kolegy, všichni s tím bojují. Říkat “NE” by mělo být základ, ale já s tím bojuji už pár let. Vždycky věřím, že si na ty věci najdu čas a proto nic nedokážu odmítnout. Jenže pak zjistím, že to nebude tak růžové. Tento rok jsem 3x neuměl říct NE a jsou z toho krásné projekty, ale na úkor volného času. Ale když jsem občas na kávě u Jardy Janíčka, tak jsem rád, že tento problém nemám jen já a že je to zřejmě problém mnoha affiláků. Neustále rozjíždějí něco nového, čest výjimkám.

S tím je spojené i mé plánování. Musel jsem se více zamyslet nad plánováním práce. Jelikož mám klienty + své projekty, tak správné rozdělení času a práce je pro mě zásadní. To jsem vyřešil tak, že většinu času se nyní věnuji klientům a následně věnuji 2-3 hodiny na práci na svých projektech.

Nové projekty

Tento rok se nesl ve znamení zakládání nových projektů, proto jsem se musel rozhodnout, jak to časově zvládnu. Protože jsem si založil e-shop a začaly chodit objednávky, kdo by to čekal. Proto jsem ukončil spolupráci s dvěma projekty, kde jsem se staral o linkbuilding, a doporučil za sebe kolegu. Toto mi pomohlo získat více času na své podnikání.

Pan Matuška:

Jednoho dne jsem měl rozhovor s tátou, který 30 let úspěšně podnikal v truhlařině. Táta cítil potřebu změny a přemýšlel o přerušení podnikání, já zase byl vyčerpaný z každodenní online práce . Zjistil jsem, že potřebuji odreagování a nechci přemýšlet jen o dalším Google updatu a online novinkách. Proto jsme se rozhodli, že založíme firmu na výrobu stolů a nábytku z masivu – panmatuska.cz. Pro tento projekt jsem se rozhodl také psát reporty (1.shrnutí). Během prvního měsíce nám přišly dvě zakázky celkem na 6 stolů a tři barové desky, což byl hezký start. Jenže pak jsem zjistil, že starat se o marketing ve velmi konkurenčním oboru není jednoduché. Proto nyní nemám spuštěnou žádnou kampaň a zakázky sbíráme díky Instagramu a doporučení přátel. Na příští rok ale již chystám strategii a hledám specialistu, který nám pomůže projekt rozjet. (Klidně se můžete ozvat).

Aktuálně mám jeden volný dubový stůl 200x90cm (na obrázku), pokud by se někomu hodil stůl, tak ho budu nabízet za 16 000,-.

Zenforlife.cz:

Již druhým rokem sdílím kancelář s kamarádem, který navrhl založit e-shop na prodej Shilajitu. Tak slovo dalo slovo a vznikl e-shop www.zenforlife.cz. Pro tento e-shop jsem měl připravenou zajímavou strategii, která se ukázala být úspěšná. Během dvou měsíců máme 172 objednávek, 90 % z nich z organiky. Jak bude tento e-shop pokračovat, uvidíme, ale rád bych z něj udělal místo pro biohacking a ajurvédskou medicínu.

Krom PanMatuska a zenforlife.cz mám založené ještě dva online projekty, které se nyní velmi hezky rozjíždí ale zatím si to nechám pro sebe. Věřím, že pár čtenářů na ten projekt již narazilo a možná občas používá.

Chytryspanek

S Jardou Pajskrem jsme tenhle rok řešili možnosti “prodeje” portálu chytryspanek.cz a chytryspanok.sk, dali jsme tam celkem velkou cenu. Došlo nám pár nabídek na prodej ale vždy v hodnotě cca 100 tisíc, což nám bohužel nedávalo smysl. Dodělal jsem si vyhodnocení webu za letošní rok a lehce vyšší částku web vydělal bez toho, aby se na něm něco upravilo. Ale došli našli jsme lepší řešení, máme vymyšlenou strategii podle které budeme web budovat a předělávat. Takže zase do něj začneme pořádně šlapat, jelikož mám vymyšlené zajímavé vychytávky, které web zase posunou. A hlavně nám diverzifikují příjem, který aktuálně z 90 % tvoří affiliate. Je třeba využít možností, které nám na chyryspanek chodí. Tenhle rok se nám ozvalo 12 redakcí s možností rozhovoru, dokonce jeden offline v televizním pořadu. Je vidět, že náš web media berou nejspíše jako autoritu v oboru. Za což jsme moc rádi!

Cestování

Navštívil jsem pouze Turecko, kde jsem byl celkem 5 týdnů, bylo to takové pracovně odpočinkové cestování. Kamarád Jirka si ze mě už dělá srandu, že tam jezdím, jako na prázdniny za babičkou. Je to už třetí návštěva stejného tureckého městečka Fethiye. Pár týdnů zpět mi došla pozvánka na svatbu od jednoho tureckého kamaráda. Doufám, že to bude tradiční vesnická svatba. Jednou jsem už na turecké svatbě byl. Pozvaný jsem nebyl ale zajímalo, pozval jsem se sám, když jsem jel kolem. Byl to zajímavý zážitek, všichni měli elegantní oblečení a já tam byl s batohem a v kraťasech, přímo z posilovny. Abych byl trošku nenápadnější, tak jsem si stoupnul do fronty na svatební dort.

Spolupráce

Zjistil jsem, že by se mi hodil někdo k sobě pro správu affiliate kampaní. Podřilo se mi objevit Terku, kterou jsem zaškolil, a teď mi už půl roku pomáhá s péčí o klienty. Ze začátku jsem měl obavy, když jsem hledal někoho na spolupráci, ale Terka je skvělá. Přichází s novýmý nápady a zvládá všechno samostatně, což mi vyhovuje.

Tento rok mi přišlo hodně poptávek na správu affiliate programů, ale většinu jsem předal jiným affiliate manažerům. Snažím se udržovat rozumný počet inzerentů, abych na každého měl dostatek času a stíhal vše. S většinou klientů máme dlouholetou spolupráci, kde se spolupráce velmi dobře uchopila a nyní se spíše prohlubuje, za což jsem velmi rád!

Moje portfolio spoluprací se rozšířilo jen o dva inzerenty. Chocolatehill.cz – výrobce prémiových čokolád z Brna. Po Novém roce jsme se domluvili na rozšíření spolupráce o obsahový marketing, na kterém pracujeme společně s Jardou Pajskrem. Druhým klientem je Tentino.cz, kterého jsem převzal po Dušanovi. Vyrábějí párty stany, takže pokud máte nějaký obsahový web, katalog nebo jinou příležitost pro propagaci, klidně mi napište. Provize jsou opravdu štědné.

Co se nepovedlo

Nepovedlo

Za každým “úspěchem” je i pár komplikací a neúspěchů. Podřilo se mi rozjet několik projektů, ale zároveň mi nezbylo tolik času na chytryspanek.cz a další affiliate weby. To vedlo k našim neshodám s Jardou Pajskrem, ale tohle je součást spolupráce. Tyto neshody nás nakonec inspirovaly k řadě nápadů, jak chytryspanek.cz posunout dál. Kdyby to byla mexická telenovela, tak teď již plánujeme společnou svatbu.

Jako největší zklamání vnímám, že jsem celý rok plánoval začít žít zdravěji a více sportovat, ale nevyšlo to. Až v prosinci jsem konečně začal pravidelně chodit do posilovny, jíst zdravě a hlavně pravidelně.

Každý rok mě potkává pracovní vyhoření, a letos nebylo výjimkou. Každé jaro bojuji s tím, že se blíží vyhoření. Naštěstí už s tím umím lépe pracovat a nenechám to zajít tak daleko, že bych měsíc nemohl ani sednout k počítači, natož pracovat.

Klasické životní klíše

Tenhle rok jsem udělal i trošku zásadnější rozhodnutí, kdy jsem svůj čas začal věnovat pozitivním lidem, kteří si toho váží či Vám mohou něco předat. Dost se to podepíše na psychickém zdraví, máte kolem sebe jen lidi, kteří jsou nastaveni stejně a neháží na Vás negativní myšlení. Často jsem si myslel, že mě okolí nemůže přece ovlivňovat ale když si potom tuhle “čistku” uděláta zjistíte, že špané okolí Vás ovlivňuje i nepatrně. “Řekni mi, kým se obklopuješ, a já ti řeknu, jaký jsi”

Neúspěchů určitě bylo více ale teď si nevybavuji ty velké, které stojí za zmínku v reportu. Pokud si vzpomenu rád je tady dopíši.

Hezký rok 2024

Na příští rok mám dost plánů, některé si přenáším i z roku 2023 a uvidíme, co vše se mi podaří splnit.

Díky za přečtení, přeji všem perfektní rok 2024.

Reporty online lidí

Jarda Pajskr
Chytryspanek – Jarda & Zdeněk
Ondřej Martínek
Jaroslav Janíček
Gransy
Jirka Balga
Lukáš Konečný
Štefan Janoušek
Petr Krauz
Mario Roženský
Vladimír Pilný
Michal Binka
Patrik Pilous
Jan Ptáček
Bronislav Markowicz
– jsem@zdenekmatuska.cz nebo komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *